Do poczytania – zalety zabawy klockami

Klocki to zabawka, która stymuluje rozwój dziecka w wielu obszarach, są uniwersalne zarówno dla chłopców jak i dziewczynek w każdej grupie wiekowej. Tak naprawdę to klockami może być wszystko co da się ustawić, zaprojektować, dopasować (kartony, pudełka, patyki, kamyki itp.).

Zalety zabawy klockami:

• ćwiczą zdolności manualne ( w tym przygotowanie ręki do nauki pisania),
  • usprawniają procesy poznawcze takie jak pamięć, koncentracja, uwaga; percepcja,  spostrzegawczość, umiejętność kontroli,
  • rozwijają wyobraźnię przestrzenną i kreatywność,
  • ćwiczą koordynację wzrokową,
  • uczą umiejętności planowania i konstruowania,
  • dają okazję do poznawania i testowania zależności przyczynowo- skutkowych, pozwalają rozumieć zachodzące procesy,
  • pomagają w nabywaniu podejścia naukowego- metodą prób i błędów, oraz myślenia indukcyjnego,
  • kształcą umiejętności inżynieryjne-(tworzenie modeli, prototypów, testowanie projektów) oraz uczą jak realizować swój pomysł, poszukują rozwiązań(jak dopasować klocek, gdzie przyczepić dołożyć, aby osiągnąć swój cel0 to umiejętność bardzo przydatna w dzisiejszym świecie,
  • rozwijają ciekawość poznawczą,
  • pomagają w nauce np. rozpoznawanie kolorów, kształtów, klasyfikowanie wg wielkości, działanie na zbiorach, liczenie,
  • pomagają rozumieć relacje przestrzenne( nad, pod, obok, w prawo, w lewo, wyżej, niżej itp.),

Takie myślenie przestrzenne bardzo przydatne jest w nauce matematyki, ale także w nauce geografii, pracach plastycznych, czy zabawach ruchowych.

• zachęcają do współdziałania w grupie, zespole, uczą cierpliwości, odpowiedzialność za ład i porządek (sprzątanie i segregowanie klocków po skończonej zabawie),
  • wspomagają rozwój artystyczny, emocjonalny, społeczny,
  • pomagają doskonalić umiejętności językowe.

Obecnie w sprzedaży jest bardzo wiele rodzajów klocków; drewniane, plastikowe, gumowe, z wieloma otworami, o różnych kształtach i kolorach. Kupując klocki warto zwrócić uwagę na to czy są z atestem, oraz dla jakiej grupy wiekowej są przeznaczone (takie oznaczenia powinny być na opakowaniu). Klocki dostosowane do wieku, czyli bezpieczne o odpowiedniej wielkości i stopniu trudności łączenia elementów, ponadto powinny być estetycznie i dokładnie  wykonane i posiadać mnóstwo możliwości tworzenia. Jest taka zasada -im prostsze, tym lepiej rozwijają wyobraźnię dziecka. Natomiast klocki tematyczne, z których dziecko buduje określony model wg, wzoru uczą dziecko cierpliwości, trenują koncentrację, dokładność i precyzję.

Najmłodsze dzieci sięgają po klocki, które bardzo łatwo połączyć ze sobą, bardzo lubią klocki drewniane, foremne wielościany, wygodne dla małych rączek, natomiast dzieci starsze uwielbiają klocki konstrukcyjne. Jeżeli dziecko do tej pory bawiło się tylko klockami Lego, warto sprawdzić jak odnajduje się w zabawie klockami drewnianymi- jak z tym zadaniem poradzi sobie jego wyobraźnia .

Jeżeli dziecko ma klocki, a nie sięga po nie, zapomniało ,albo już mu się znudziły warto zachęcić go np. zapraszając do wspólnej zabawy w tworzenie ilustracji klockowej do ulubionej bajki, przeczytanej książki, czy filmu, łączyć z innymi zabawkami, takimi jak samochodziki, zwierzątka, maskotki. Czasem wystarczy tylko usiąść obok, nie ingerować, przyglądać się, podziwiać, zachwycać i chwalić, ponieważ każda konstrukcja jest niepowtarzalna, powinna dostarczać dziecku wiele radości i wiary we własne umiejętności. Można zaproponować, aby dziecko narysowało lub namalowało, to co zbudowało, można też utrwalić pracę dziecka wykonując zdjęcie konstrukcji. Dzieci lubią opowiadać o swoich dziełach, warto więc zachęcać aby ułożyły bajkę, lub historyjkę, która może się wydarzyć w zbudowanym świecie.

Przy tej okazji dorośli też mogą się wiele od dziecka nauczyć np.; myślenia poza schematami, prostych rozwiązań, śmiałych decyzji itp. Miłej konstruktywnej, wspólnej zabawy.

Pozdrawiam Urszula Dziedzic