Porozmawiajmy z dzieckiem mądrze i skutecznie

„Dziecko jest księgą, którą powinniśmy czytać i w której powinniśmy pisać „. (Peter Rosegger)

ROZMOWA- czyli wzajemna wymiana myśli za pomocą słów, nie może się odbyć bez wpływu takich czynników jak uczucia, emocje czy mowa ciała ( mimika, gesty, zachowanie), ważną rolę odgrywa nawet  intonacja głosu i  postawa ciała.

Mówimy wtedy o komunikacji międzyludzkiej.

KOMUNIKACJA , TO NIE TYLKO MÓWIENIE, ALE SŁUCHANIE I POSTRZEGANIE.

Zastanówmy się zatem, jak mądrze i skutecznie komunikować się z dzieckiem.

KOMUNIKACJA ZAWSZE ODNOSI SIĘ DO KONKRETNEJ SYTUACJI. Inaczej rozmawiamy z dzieckiem w czasie zabawy, inaczej, gdy jest pod wpływem silnych emocji takich np. jak smutek, złość, strach itp. Inaczej, też będzie wyglądała rozmowa z dzieckiem, które samo już chce o sobie decydować.

Przyjrzyjmy się najpierw jaką formę przybiera nasz styl komunikacji , czy jest to komunikacja otwarta, wyrażająca się w aktywnym i uważnym słuchaniu, co dziecko ma do powiedzenia, zwracając uwagę na jego przekaz emocjonalny, czy może jest formą zamkniętą, gdzie osądzamy, krytykujemy dziecko i zamykamy możliwość wspólnego dialogu zdaniem typu: „A nie mówiłam”, „Co tym razem zrobiłeś”, „Nie powinieneś płakać: itp.

Zastanówmy się zatem, co robić, aby poprawić naszą komunikację z dzieckiem:

1. Starajmy się dopasować komunikację do rozwoju dziecka, rozmawiając jasno, prostymi zdaniami, skupiając się na tym, co chcemy przekazać .
  2. Utrzymujmy kontakt wzrokowy, jak trzeba przykucnijmy lub przyklęknijmy, aby nie patrzeć na dziecko z góry.
  3. Uważnie słuchajmy unikając przerywania.
  4. Wyrażajmy dziecku przychylność poprzez uśmiech, potakiwanie, przyjazny ton głosu, gesty ,czy kontakt fizyczny typu przytulenie, potrzymanie za rękę, dotyk ramienia itp.
  5. Podarujmy dziecku czas, cierpliwość, okażmy zainteresowanie.
  6. Rozmawiajmy o emocjach.
  7. Nie zadawajmy pytań zamkniętych, czyli takich, których odpowiedź dziecka jest „tak”, „nie”. Pozwólmy rozwijać wypowiedzi pytając o szczegóły.
  8. Zachęcajmy dzieci do uzasadniania swoich wypowiedzi.
  9. Unikajmy:
  • rozkazywania, komenderowania
  • upominania, grożenia, ostrzegania
  • moralizowania
  • robienia wyrzutów
  • osądzania
  • krytykowania
  • chwalenia bez powodu
  • ośmieszania, zawstydzania
  • ignorancji
  1. Wystrzegajmy się więc postawy:
  • autorytarnej
  • pouczającej
  • obwiniającej
  • bagatelizującej

PAMIĘTAJMY!

Jeżeli dziecko nie zostanie wysłuchane- ZAMILKNIE.