Matematyka nie jest ani trudna

„Matematyka nie jest ani trudna , ani nudna, zwłaszcza jeżeli  zaprzyjaźnimy się z nią od dziecka. Matematyka jest miarą wszystkiego”. (Arystoteles) Wszechobecna matematyka – „Królowa Nauk” – zaczyna swoje podboje już od wczesnego dzieciństwa, dlatego jest jednym z zadań i celów kształcenia w wychowaniu przedszkolnym.  Nasze przedszkole w roku szk.2019/2020 za priorytetowe zadanie przyjęło właśnie  matematykę, a ściślej mówiąc edukację matematyczną we wszystkich grupach wiekowych, aby jak najwcześniej wykorzystać to, że dzieci najintensywniej intelektualnie rozwijają się w pierwszych latach swojego życia, sprawić, żeby lubiły pokonywać trudności i z ciekawością podejmowały różnorakie wyzwania.

Ponieważ dzieci zdobywają swoją wiedzę w drodze wielokrotnych doświadczeń , zadaniem nauczycieli jest tak prowadzić edukację matematyczną, aby wyposażyć ich w umiejętności pozwalające lepiej rozumieć otaczającą rzeczywistość i przygotować do edukacji szkolnej. 

Dzieci swoje zdolności matematyczne rozwijają przez wiele lat, przechodząc z jednego poziomu do kolejnego, dlatego potrzebują dużo ćwiczeń praktycznych, zaangażowania wielu zmysłów, wymagają takiego prowadzenia, które rozbudzi w nich chęć samodzielnego poszukiwania, eksperymentowania, doświadczania i poznawania. Realizując te zadania nauczyciele stosują różnorodne środki, metody i pomoce. Wykorzystują, więc każdą nadarzającą się sytuację od spontanicznej zabawy dzieci poprzez planowane zajęcia, gry i zabawy dydaktyczne, po zajęcia plastyczne, muzyczne, ruchowe, a nawet kontakt z przyrodą. Obserwując postępy dzieci można stwierdzić,  ze na ogół nie mają one trudności ze zrozumieniem treści matematycznych, lubią zajęcia, zabawy i tematy z nimi związane, chociaż niejednokrotnie nie są świadome ,że właśnie przez taką aktywność  kształtują swoje zdolności matematyczne.

Ponieważ matematyka otacza nas wszędzie, a dziecko chłonie wiedzę całym swoim ciałem, proponujemy na początek wykorzystać te predyspozycje podczas różnorodnej aktywności fizycznej dziecka np:

  • podczas spaceru z dzieckiem możemy uczyć porównywania długości, odległości np. robimy jeden krok, a dziecko sprawdza ile to jest jego kroków (pytamy czyj krok jest dłuższy, o ile, potem 2 lub3 kroki ,a nawet dłuższe odległości wg możliwości dziecka)
  • mierzenie obwodu drzew za pomocą sznurka, wstążki, szukanie najgrubszego drzewa itp.
  • tworzenie zbiorów np. kamyków, szyszek przeliczanie, porównywanie liczebności zebranych skarbów
  • porównywanie długości patyków, odmierzanie przestrzeni za pomocą patyków, układanie z nich figur itp.
  • zabawa w ukryty przedmiot i odszukiwanie go za pomocą wskazówek : idź prosto… w lewo 3 kroki,…pod… nad…za… obok.. między…wysoko, niżej itp. ( pomożemy w ten sposób doskonalić umiejętność orientacji w schemacie własnego ciała, oraz położenia przedmiotów w stosunku do własnego ciała, czyli bardzo ważnej w matematyce orientacji przestrzennej) .

To tylko namiastka propozycji , pomysłów na pewno nie zabraknie .

PAMIĘTAJCIE, ŻE DZIECKO MOŻE UCZYĆ SIĘ MATEMATYKI PODCZAS NATURALNEJ AKTYWNOŚCI: BIEGANIA, SKAKANIA, DOTYKANIA, UKŁADANIA,CZYLI WSZELKIEGO DZIAŁANIA ,A  NAWET PODCZAS SPONTANICZNEJ ZABAWY. WYKORZYSTAJMY TO WIĘC WSZYSCY NAJLEPIEJ JAK SIĘ DA, BO IM WIĘCEJ NAUCZYMY DZIECKO W WIEKU PRZEDSZKOLNYM, TYM WIĘKSZE SUKCESY MATEMATYCZNE ODNIESIE W ŻYCIU.

 

Pozdrawiam U. Dziedzic


Kontakt


Przedszkole Publiczne

Tel: 33 864 13 06
Fax: 33 864 13 06

Adres:
ul. Cisowa 49
34-350 Wegierska Górka
woj. śląskie

Mapa dojazdu

Biuletyn Informacji Publicznej



Adres

Przedszkole Publiczne
ul. Cisowa 49
34-350 Węgierska Górka
woj. śląskie

Telefon

Tel: 33 864 13 06
Fax: 33 864 13 06

Email

dyrektor@cisiec2.e-przedszkolak.eu