Zadbajmy o zdrowy rozwój fizyczny naszych dzieci

Wiek przedszkolny to okres intensywnego rozwoju. Dziecko rośnie, przybiera na wadze, podejmuje różnorodne formy aktywności fizycznej. Jest to, też moment, w którym łatwo o wady postawy, a szczególnie wady kończyn dolnych i stóp. To właśnie stopy utrzymując cały ciężar ciała podatne są na deformacje, jedną z nich jest płaskostopie, czyli zniekształcenie stopy charakteryzujące się obniżeniem łuków wysklepiających stopy.

Dzieci rodzą się z fizjologicznym płaskostopiem, ich stopy kształtują się dopiero w wieku 3-4 lat, dlatego też w tym wieku płaskie odbicie stop na podłożu nie jest jeszcze oznaką pojawiającej się wady. Dopiero w okolicach  6-7 roku życia kształtują się łuki wysklepiające stopy, a w pełni prawidłowy kształt powinien rozwinąć się około 8 roku życia.

Przyczyną płaskostopia u dziecka może być:

• obniżone napięcie mięśniowe
  • brak dostatecznej ilości ruchu
  • nadwaga
  • nieprawidłowe ustawienie stóp – noszenie źle dobranego obuwia

Co powinno zaniepokoić:

• niechęć dziecka do spacerów, zabaw ruchowych
  • szybkie męczenie się
  • skargi na bóle stóp, łydek
  • potykanie się na prostym podłożu
  • stan obuwia

Leczenie tego typu wad jest procesem długotrwałym , dlatego lepiej ZAPOBIEGAĆ!!!,

a sposoby są bardzo proste, to parę ćwiczeń, które można zaproponować dziecku w formie zabawy.
Taką formę aktywności podejmują codziennie w przedszkolu pod kierunkiem nauczyciela w trakcie ćwiczeń porannych, ćwiczeń gimnastycznych, czy zabaw ruchowych.

Przykłady ćwiczeń(zabaw) wspomagających prawidłowy rozwój stop i wzmocnienie mięśni stóp:

1. Chodzi bocian po łące-chód z wysokim unoszeniem kolan, stopy obciągnięte w dół.
  2. Chód na palcach, piętach, wewnętrznej i zewnętrznej krawędzi stóp.
  3. Granie na bębenku-siad , uderzanie palcami stop o podłogę, wystukiwanie dowolnego rytmu,
  4. Brawo!!!-uderzanie stopą o stopę.
  5. Zabawy z papierem (gazetą, serwetką, kartką,itp.)-Rozkładanie papieru stopami, darcie na kawałki, zwijanie palcami stop, zbieranie palcami stop.
  6. Turlanie piłeczek, plastikowych butelek stopami.
  7. Rysowanie stopami.

Wzmocnienie mięśni stop najlepiej uzyskać odciążając resztę ciała, czyli w pozycji siedzącej lub leżącej.

Co jeszcze można zrobić:

• zachęcać dziecko do chodzenia boso po miękkim dywanie,latem po trawie, piasku, kamykach
  • nie pozwalać na długotrwałe bieganie i skoki po twardym podłożu
  • nie narażać na stanie w bezruchu przez dłuższy czas, zwłaszcza stanie w rozkroku,
  • nie dopuścić aby dziecko siadało z nogami podkulonymi pod pupę, pozycja ta sprzyja wykoślawieniu kolan
  • dbać o prawidłową , zgodną ze wzrostem wagę dziecka
  • wyrabiać odruch prawidłowego stawiania stóp
  • zadbać o prawidłowe obuwie
  • jeżeli dziecko umie jeździć na rowerku można ustawić siodełko odrobinę wyżej, aby do pedałów sięgało czubkami palców, zmusza w ten sposób mięśnie stóp do treningu.

Rodzice, jeżeli macie wątpliwości ,czy stopa waszego dziecka wykształciła się tak jak powinna, coś Was niepokoi w tej kwestii, należy zasięgnąć porady lekarza ortopedy.

Dziecko ze zdiagnozowanym płaskostopiem powinno uczestniczyć na zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. Nieleczone płaskostopie powoduje obciążenie stawów stop, w następstwie stawów kolanowych i biodrowych, a nawet prowadzi do zwyrodnień kości stop i zniekształceń kręgosłupa